
Spolupráce mezi Vokolo priglu a Centrem Anabell trvá již několik let a přináší nám velké potěšení. Jsme vděční, že máme možnost kombinovat radost z fyzické aktivity s prevencí a nezbytnými intervenčními opatřeními, které mohou být zapotřebí, pokud se cvičení, běhání a obecně sportování společně s dalšími symptomy vymkne kontrole. Naše služby jsou zacíleny na pomoc a podporu lidem s poruchami příjmu potravy. Jednou z nich je i nutriční terapie, jež bývá součástí komplexního přístupu k léčbě člověka s tímto onemocněním. Mimo ni je také velmi důležitá i psychologická, psycho-sociální a psychiatrická podpora, jsou-li nezbytné.
Nutriční terapie v Centru Anabell je tedy klíčovou součástí celkové podpory. Zaměřujeme se na odbornou pomoc při obnově zdravého vztahu k jídlu, porozumění fungování těla a zajištění dostatečného a vyváženého příjmu živin. Naše práce je postavena na edukaci a přizpůsobení stravy individuálním potřebám.
Nutriční terapeut je nelékařský zdravotnický pracovník, který absolvoval buď vysokoškolské, nebo vyšší odborné vzdělání a získal praxi v nemocnicích a specializovaných centrech. Rozdíl mezi nutričním terapeutem a výživovým poradcem či koučem je podstatný. Na rozdíl od výživových poradců, kteří neabsolvovali zdravotnické vzdělání, má nutriční terapeut hlubší znalosti a především kompetenci pracovat i s lidmi s komplexními zdravotními obtížemi, včetně poruch příjmu potravy, metabolických poruch a dalších specifických výživových potřeb. Nutriční terapie není jen o nastavení jídelníčku, jde také o porozumění vlastním potřebám a budování zdravého vztahu k jídlu bez úzkosti a omezení.
Důležitou součástí naší práce je také spolupráce s psychoterapeuty a rodinou klientů, zejména u dětí a dospívajících, kde rodina hraje důležitou roli v procesu uzdravení. V Anabell pracujeme s rodiči a blízkými, aby porozuměli tomu, jak mohou podpořit zdravý vztah k jídlu a pomoci svým dětem či blízkým překonat strachy a nejistoty spojené s jídlem.
Správná strava je podstatná nejen pro obnovení fyzického zdraví, ale také pro psychickou pohodu a stabilizaci emocí. V procesu zotavení je často nezbytné na určitou dobu výrazně omezit nebo zcela přerušit sportovní aktivity, což bývá pro klienty náročné, ale je to důležité, aby se tělo mohlo plně uzdravit a obnovit své přirozené funkce. Intenzivní pohyb v období podvýživy nebo nedostatečného příjmu kalorií může zpomalit hojení, vést k dalším zdravotním komplikacím, zraněním, delší regeneraci nebo vytvoření nezdravého vztahu ke sportu. U poruch příjmu potravy se snažíme změnit postoj z kompenzačního „musím cvičit” na „chci/můžu cvičit” a přizpůsobovat sport našemu režimu, nikoli naopak. V pokročilejších fázích zotavení je však pohyb přínosný – pomáhá vnímat tělo pozitivněji, podporuje psychickou pohodu a přispívá k celkové vitalitě. Nutriční terapeut pak může hrát významnou roli při nastavení vhodného jídelníčku odpovídajícího energetickým potřebám jedince, a tím opětovně předcházet energetickému deficitu. Klienti tak postupně mohou obnovit zdravý vztah k pohybu jako přirozené součásti života.
A máme radost, že toto vše můžeme klientům nabízet.
Autorky: Mgr. Bc. Zuzana Hofmannová, nutriční terapeutka a PhDr. Ing. Jana Sladká Ševčíková, statutární zástupkyně, Centrum Anabell, z. ú.